OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Vitajte na www.Frantiskani.wbl.sk

Gifra

O Gifre:

Gifra (z tal. Gioventú francescana – Františkánska mládež) je bratstvo mladých ľudí, ktorí sa cítia byť povolaní Duchom Svätým nasledovať Ježiša Krista, vo svetle odkazu sv. Františka z Assisi.

Gifra Gifra je:

* súčasťou Tretieho regulovaného rádu sv. Františka,
* spoločenstvom viery, ktoré má:
      - Eucharistiu za centrum,
      - Evanjelium za vodcu,
      - Cirkev za Matku,
      - chudobných a posledných za bratov;
* miestom vytvárania bratských a sesterských vzťahov so všetkým stvorením;
* miestom ľudského a duchovného dozrievania;
* cestou poznávania vlastného povolania;
* miestom ohlasovania Božieho kráľovstva.

Gifra zapustila svoje korene na Slovensku v roku 2001, kedy sa uskutočnilo 1. celoslovenské stretnutie mladých nasledovníkov sv. Františka v Bobrove na Orave. Od tohto roku sa každoročne organizujú letné celoslovenské gifrácke stretnutia, ktorých hlavným zámerom je prehĺbenie vzťahu k Bohu, k sebe samým a k bratom a sestrám, cez spoznávanie životnej cesty sv. Františka z Assisi.
Samotným cieľom Gifry je vychovávať mladých ľudí k ľudskému, plnohodnotnému životu, k živému kresťanstvu, podľa príkladu sv. Františka a sv. Kláry. Ich výchova smeruje k tomu, aby sa stali autormi svojho života, aby objavili svoje vlastné povolanie a aby zakúsili bratské spoločenstvo. Učia sa včleňovať do spoločenského života ako bratia a sestry, schopní učiť sa zodpovednosti a solidárnosti s chudobnými, s chorými, s trpiacimi a odpovedať tak na sociálne otázky dnešnej doby.

Mladí sympatizanti sv. Františka sa počas roka pravidelne stretávajú vo svojich miestnych spoločenstvách, ktoré zväčša vedú bratia a sestry sv. Františka. Tu prehlbujú svoje poznanie v otázkach viery, ľudskej zrelosti a františkánskej spirituality. Táto ľudsko-kresťanská formácia sa uskutočňuje aj cez rôzne aktivity, ako sú duchovné obnovy, prednášky, adorácie, púte, ale aj cez rekreačné a zábavné programy.
Členmi bratstva sa môžu stať mladí slobodní katolíci, ktorí dovŕšili 14. rok života a pokiaľ možno neprekročili 30 rokov.

GIFRA má svoju špecifickú organizáciu a vlastné formačné plány.

Prísľub:

Na každej gifre sa musí skladať nasledujúci prísľub:

Náš milujúci Otec,
Ty si nás, mladých ľudí, zhromaždil v bratstve sv. Františka, aby si nám odkrýval plán lásky, ktorý máš s každým jedným z nás.
Ako odpoveď na tento obdivuhodný dar, sľubujeme žiť našu mladosť odovzdaní Kristovi, Tvojom Synovi, podľa príkladu pokorného a chudobného
Františka z Assisi.
Chceme byť spoločenstvom viery, ktorá má
    * Eucharistiu za centrum,
    * Evanjelium za vodcu,
    * Cirkev za Matku,
    * Chudobných a posledných za bratov.

Zaväzujeme sa pred očami všetkých, ako učeníci, ktorí Ťa nasledujú vo svetle: byť pripravení odpovedať na každé volanie dobra, aby sme boli hlásateľmi Tvojho Kráľovstva pokoja.
Prijmi, Svätý Otče, túto našu pokornú odpoveď na Tvoje pozvanie, a pomôž nám vytrvať v Tvojej láske.
O to ťa prosíme skrze Krista, nášho Pána a na príhovor jeho Matky, Panny Márie. Amen.

Naše vybrané aktivity:

Duchovná obnova Gifrákov-Ústie nad Priehradou 2008

Každý rok v pôstnom období sa koná duchovná obnova pre prijatých gifrákov, ani tento rok nebol výnimkou. Tento krát sa konala v Oravskom centre mládeže v krásnej dedinke Ústie nad Priehradou a jej centrálnou témou bolo denné spytovanie svedomia.
V sobotu ráno sme sa už stretli v plnom počte (jedenásť Božích detí) na ranných chválach v útulnej kaplnke. Po nich nasledovali raňajky a tri prednášky na objasnenie témy, ktoré si pre nás pripravila sestra Caritas. Čas medzi nimi sme vyplnili v kaplnke kreslením grafov našej túžby po modlitbe a času stráveného v rozhovore s Bohom. A aby sme sa s Ním mohli naozaj o tých našich grafoch dobre poradiť, bol medzi nami v Najsvätejšej sviatosti oltárnej. Caritas nám tiež objasnila, že spytovanie svedomia nie je večerné hľadanie chýb, ale rozhovor s Bohom, v ktorom ďakujeme a chválime za dobré, čo sme spolu v ten deň prežili a odprosujeme za zlo, ktoré sme spáchali. Treba hľadať vnútorné príčiny vonkajších skutkov, pretože hriech je explózia toho, čo sa deje v nás. Potom sme mali nájsť ľudí, udalosti a skúsenosti, za ktoré sme hneď v chvíli stretnutia s nimi spontánne poďakovali a tiež také, za ktoré sme nepoďakovali ešte nikdy, hoci s odstupom času vidíme zmysel stretnutia s nimi (a ak sme ho nevideli bolo ho treba nájsť). Veľmi zaujímavým bolo tiež spísanie všetkých i tých najskrytejších túžob nášho srdca, ich zoradenie podľa dôležitosti z nášho i Božieho pohľadu a rozmýšľanie nad tým, či by nám pomohli k spáse (odporúčam skúsiť aj doma, bolo veľmi zaujímavé zistiť, ako ďaleko majú naše - teda aspoň tie moje - túžby od evanjelia). Tiež nám bola predstavená milosť prvého okamihu, ktorá spočíva v odvrátení zraku od toho, čo môže uškodiť našej duši a v odohnaní zlých myšlienok v prvom okamihu.
Neviem, či mám začať rozoberať aj obed a vôbec stravovanie počas tohto víkendu, ale keďže nechcem zasliniť pohovku, tak len skonštatujem, že tie tety boli majsterky varechy (MŇAM, MŇAM!!!).
Po obede sme mali siestu, počas ktorej mnohí využili možnosť sa prejsť, či zahrať si futbal a tiež určité percento zalomilo v postieľke. V programe nechýbala ani svätá omša, po ktorej nás čakalo Lectio Divina s textom o učeníkoch z Emauz (Lk 24, 13-35). Práve pri delení sa ukázala v plnej kráse obohacujúca rodinná atmosféra, za ktorú ma v tej chvíli prenikla úžasná vďačnosť. Večer sme sa vybrali na nočné bdenie do Trstenej, kde sme si vypočuli príhovor pátra Massea na tému „Pokánie ako...“, vynadívali sme sa na divadelné predstavenie témy (mimochodom naozaj veľmi dojímavé) a rozdelení do skupín sme sa zdieľali o tom, aké pocity v nás zanechali úryvky Svätého Písma o medenom hadovi v Starom Zákone a o jeho naplnení v Ježišovi Kristovi, po malom občerstvení sme sa vrátili do „našej“ kaplnky, kde sme mali celonočnú adoráciu. O deviatej hodine sme sa zúčastnili na nedeľnej sv. omši spolu s farníkmi, na ktorej sme si popriali šťastnú plavbu za Pánom s odporúčaním nikdy sa nevzdávať svojich ideálov, aj keby sme okolo seba mali len neprajníkov. Pred obedom sme sa ešte vybrali k priehrade s ružencom v rukách a Pannou Máriou na perách, pokochali sa pohľadom na teplovzdušný balón nad priehradou, Masseo nám predviedol majstrovské umenie hádzania žabiek a so spevom sme sa vrátili na posledných pár chvíľ do ubytovne, kde sme sa pobalili a po obede pomaly rozchádzali do všetkých strán...

Bože, vďaka!!!

no a pre povzbudenie citátik z nástenky v OCM:
...ako symfónia potrebuje každú notu,
ako kniha potrebuje každé slovo,
ako dom potrebuje každý kameň,
ako oceán potrebuje každú kvapku vody,
ako žatva potrebuje každé obilné zrno,
tak ľudstvo potrebuje Teba, tam, kde si, si jedinečný a teda nenahraditeľný!!!

Duchovná obnova Gifrákov- Zubák 2008



Po celovečernom pátraní a hľadaní nášho nádhernými Karpatmi ukrytého cieľa cesty (a špičkových navigáciách brata Massea) boli naše srdiečka vyslyšané. Pred nami sa zjavila tabuľka s nápisom „Zubák“. O chvíľu sme už zazreli na kostolnej veži týčiaci sa kríž farnosti, kde si pre nás Boh cez našu františkánsku rodinu pripravil nezabudnuteľný weekend.

Piatkový večer sme začali, prirodzene, zvítaním sa s našimi drahými bračekmi a sestričkami a následne chutnou spoločnou večerou. Potom sme si vypočuli krátku prednášku, ktorou nás sestra Caritas uviedla do témy nášho stretnutia a deň sme zakončili svätou omšou. Celá duchovná obnova sa niesla v znamení pokánia.

Čo je vlastne pokánie? Kedy a ako vzniklo? Načo je dobré? Tieto a mnohé iné otázky boli zodpovedané slovom zasvätených nasledovníkov svätého Františka. Zistili sme aké je naozaj hodnotné pokánie pre život veriaceho kresťana. Zamýšľali sme sa nad vecami, ktoré by sme možno nikdy ani nehľadali a niektoré aj radšej skryli. Bolo to však veľmi užitočné. Uvedomovali sme si význam a osožnosť tejto františkánskej a kresťanskej cnosti pre náš duchovný život. Ďalší krôčik k Pánovi?

Takto nejako sa nám celú sobotu otvárali oči a hlavne srdce. Túto neľahkú myšlienku nám pomohlo stráviť množstvo zaujímavých a tiež zábavných pomôcok. Sedemnásť mladých Gifrákov prešlo cestou pokánia, ktorá mala osem, nimi poctivo pripravených zastavení, kde sa ako po všetky stretnutia Gifry prejavil dar tvorivej mysle (aké zvláštne, že u všetkých – žeby rodina? :o) ). A to napríklad aj pri skladaní (psychicky, fyzicky ...) náročného puzzle, počas ktorého sme si mohli uvedomiť aj to, že v živote prežívame ťažké chvíle, a hlavne pri pokání, no však väčšmi to, aký je jeho výsledok a cieľ úžasný. Veď na veľké veci treba vždy čas. K duchovnému rozvoju značne prispeli aj skupinkové zdieľania. Poobede sa nám vyčasilo (inak celý deň pršalo) a my sme si mohli pozrieť, na príjemnej prechádzke krásy Božích rúk, teda nádherné okolie tejto dedinky. Večer nám náš milý hostiteľ, zubácky pán farár, zabezpečil omšu v miestnom kostolíku. Po nej sme sa uzimení vrhli na piecku, v ktorej vždy hrial teplý ohník. Pozreli sme si skvelý film o svätej Rite. Na záver dňa Masseo vyložil sviatosť oltárnu a adorovali sme až do rána. Nasledovalo už len balenie, spoločná omša s miestnymi veriacimi a žiaľ, aj rozlúčka.

Verím, že toto stretnutie obohatilo skutočne každého a posilnilo nás do ďalšieho života. Som naozaj rád, že som tu mohol byť.

Gifrácke stretnutie-Ďurčiná 2006

Piatok:
Po strastiplnej ceste sme 10 minút pred 19:00 hodinou štastne docestovali na miesto nášho stretnutia - Ďurčina. Všetkým dobre padla sladká večera, za ktorou nasledovalo uvítacie a informačné stretnutie, ukončené večernou modlitbou. Samozrejme, nešlo sa hneď spať, ale naopak, všetko ožilo a nastala voľná debata.

Sobota:
Budíček, v podobe spevu a hry na gitaru nás zobudil o 7:30 hod. - pre niekoho skoro, pre niekoho nie:). Po rannej modlitbe a raňajkách nasledovala prednáška s br. Františkom o povolaní Gedeona, a o tom, aké povolanie máme momentálne my. Na zamyslenie sme mali vyhradenú prestávku. Druhú prednášku mala sr. Gabriela. Preberali sme GIFRA štatúty. Na večerný program sme mali v skupinkách vymyslieť a prichystať si, ako by sme predstavili GIFRU dnešnej mládeži. Čo nemohlo chýbať, bola sv.omša, počas ktorej sme s radosťou v srdci prijali nového člena - Milana z Nových Zámkov. Za sv. omšou nasledoval obed a po ňom voľno. Aby sme neboli bez pohybu a prechádzky na čerstvom vzduchu, vybrali sme sa do Rajeckej Lesnej, pozrieť si slovenský Betlehem. Pri fotení nás svojou prítomnosťou potešil miestny pán farár Pavol, ktorý nám daroval krásny drevený kríž. Hladní a uzimení z prechádzky sme uvítali gulášovú večeru. S plnými žalúdkami sa už mohol začať večerný program, ktorý všetkých pobavil. To však nebol koniec večera. Nasledovala celonočná adorácia, na ktorú som sa veľmi tešila.

Nedeľa:
A už aj nastal deň nášho odchodu.No kým sme si všetci povedali posledné ahoj, bolo dosť času na: raňajky, delenie sa v skupinkách (preberali sme 4 otázky, ktoré boli položené v prvej prednáške), balenie, sv. omšu a obed. Keď sa už naozaj bolo treba rozlúčiť, prepadol ma trochu smútok - ach, ako bolo dobre! Verím však, že naša rozlúčka nie je natrvalo, a Boh nás všetkých opäť spojí:)

 


 

Naše Výlety:

Pešia Púť do Šaštína-15.9.2007


V snahe pomôcť vytvoreniu novej tradície sme sa aj tento rok vybrali na sv. Sedembolestnej pešo do Šaštína. Trasu sme zvolili tú istú ako vlani : Smolenice - Šaštín, tým pádom odpadlo blúdenie a otázniky nad mapou. Tempo nás akosi neopúšťalo a do cieľa sme dorazili niečo po 17-tej. Ale byť v cieli púte už na začiatku článku .... to sme nechceli, zvlášť keď to podstatné je práve putovanie, či? Takže pekne od začiatku ;o)
Odozva na nápad ísť aj tento rok nebola priveľká, teda zvlášť z radov Gifrákov, tak som potom pozývala kade-koho. Z kade-koho sa nakoniec vykľula len spolužiačka Lucky Rukavicovej (a tú pozvala Lucka ;o)) a moja najmladšia sestra Majka.
A tak sme v sobotu ráno stáli na trnavskej vlakovej stanici v takomto zložení : ja (Anička), naša Majka, Zuzka a Oliver, Miriam, Lucka a jej spolužiačka Heňa, br. Slávko a br. Simeon, Janka a br. František, ktorý docestoval z Trstenej len z lásky k nám (a ešte k tomu mal aj mapu ;o))
V tejto príjemnej a komornej zostave nám cesta rýchlo ubiehala, počasie nám prialo - až na zopár kvapiek ráno pod Zárubami, ale to sme šli pod stromami - bolo ozaj krásne. Jeleň sa síce nekonal (ako minulý rok), ale zo dve srnky sa mihli. Od iných divých zverov nás Pán ochraňoval a vyslyšal modlitby našej Lucky, ktorá diviaka stretnúť ..... no, netúžila ;o).
V družnej debate aj mlčaní sme pokračovali vojenskými lesmi nášho Záhoria a hoci sme boli na púti, neobišli sme dva šenky a doplnili tekutiny (kofolááááá ............ keď ju miluješ, ... ďalej to poznáte) a aby ste si nemysleli, že sme šli jak pohani ... dali sme za vás všetkých aj ruženec.
Do Šaštína sme dorazili v pomerne rekordnom čase, okolo piatej hodiny popoludní. Možno svoje urobila aj putovná Gifra, predsa, nôžky už boli viac trénované ako vlani ;o).
Po ubytovaní sa v saleziánskom oratóriu nasledovala o 19:00 sv. omša, počas ktorej nám Máriu ako súčasný, moderný a stále aktuálny vzor svätosti predstavil známy český diakon (a psychiater ;o)) Max Kašparu. Kto nebol a nepočul ....... no .......... možno nájde na webe ;o).
Pokračovalo sa mládežníckym programom, ktorý mali na starosti bratia Kapucíni + Stanley. Tí ho poňali takpovediac koncertne, mne osobne by vyhovovalo aj niečo duchovnejšie, ale zase nemožno povedať, žeby hrali pred prázdnym kostolom. Takže aj koncert .... móóóže byť. Pre tichšie nátury bola vedľa sakristie adorácia, myslím, že hojne využívaná. Ak by som pridala vlastnú skúsenosť, tak putovanie (tj. pomerne stereotypná fyzická aktivita spolu s mlčaním) je pre mňa takým zvláštnym časom, kedy majú možnosť vyjsť na povrch rôzne otázky, pocity, nedoriešené veci. A priniesť to na konci dňa pred sviatostného Pána, no čo viac si môžem želať ;o)). Dúfam, že možnosť tichej adorky z tejto púte nezmizne ani po budúce roky a spokojne by jej mohli bratia saleziáni obetovať aj väčšiu miestnosť.
Vytrvalci vytrvali (ja som to o 22:00 zabalila) a po spoločnej modlitbe ruženca v bazilike našu púť zavŕšila polnočná sv. omša, ktorú celebroval don Valábek.
Aj tento rok chcem veľmi poďakovať všetkým, ktorí sa odhodlali a šli, za spoločenstvo, ktoré môžeme aj takto spolu tvoriť a verím, že o rok Vás zase zlanárim .......... a nielen Vás ;o)).

 

 

Pešia púť do Šaštína-16.9.2006

Mnohí z Vás určite už pred pár týždňami zaregistrovali nápad p.Andreja pešo putovať z BA do Šaštína k Sedembolestnej. Na vlastnej koži si ho napokon vyskúšalo len pomerne málo účastníkov (štyria - aj to už vrátane p.Andreja a br.Karola !) Možno odradila náročnosť dvojdňového pochodu, možno iné, ale podľa slov účastníkov (či lepšie napísať účastníčok ;o)) to stálo za to. Takže povzbudzujem, najmä čo sa týka takýchto viac-dňových akcii v bojovejších podmienkach, hlavne mužské osadenstvo rôznych ofm a gifra stretiek, aby účasť zase nezachraňovali baby ;o) Chlapci, vzchopte sa!
Pre tých, ktorých odrádzali bojovnejšie podmienky, no nedbali by zo seba vydať troška námahy hodnej pútnika, skrslo v hlave br.Františka riešenie. „Však prečo neputovať iba 1 deň?" Aby mal tento nápad aj styčný bod s realitou, je jasné, že sme nevyrážali z BA (až takí machri nie sme ;o))
A tak sme v sobotu, 16.9. 06, stáli ráno o 8:00 na vlakovej stanici v Smoleniciach s mapou v ruke (a proviantom v ruksakoch) v zložení : br.František, br.Leonardo, br.Oliver, br.Silvius + gifráčky Janka, Lenka, Zuzka, Anička. Náš braček;o) Milan (NZ) posilnil naše rady v Prievaloch. Cesta bola príjemná, nenáročná (no, ten úvodný stupáčik nám možno niektorým trošku zvýšil tepovú frekvenciu ;o) ale potom to už bola samá rovina), počasie bolo krásne, spoločnosť vyberaná,..............ja myslím, že to stálo za to ;o) Tak verím, že o rok sa stretneme v hojnejšom počte (lebo keď som to zvládla ja, človek absolútne bez kondičky, tak to prejde každý od 12 nahor).
Br.František nás neomylne (Pane, vďaka, že existujú mapy!!) viedol cestou i necestou, lúkou, lesom i poľom. I keď v tom poli......to si už niekto spieval : „Where do we go, nobody knows....."
Rozhovory striedala modlitba či tiché vnímanie okolitej krajiny. Tá nás občas príjemne prekvapila, napr. krásnym jeleňom (to vám je ale veľké zviera ;o))
Cesta rýchlo ubiehala a okolo šiestej sme uzreli šaštínske veže, cieľ nášho putovania. Dostalo sa nám milého privítania, teplého čaju i miestečka, kde sme mohli zložiť unavené kosti. O siedmej nasledovala sv. omša, po nej až do polnoci program v bazilike, ktorý aj tento rok pozostával (okrem modlitby ruženca a hudobných vsuviek) zo svedectiev manželských párov - v nadväznosti na stretnutie rodín vo Valencii.
Tento čas mnohí z nás využili aj na tichú adoráciu pred sviatostným Pánom a niektorí skúsili aspoň chvíľku si zdriemnuť (hoci aj na koberci pri bočnom oltári ;o)). Polnočnou sv.omšou sme našu púť do Šaštína zavŕšili.
A teraz niečo z mojich osobných dojmov ;o) Som veľmi rada a vďačná, že som mohla tento sviatok prežiť so spoločenstvom, ktoré mi je také blízke a že to bolo práve formou putovania. Ja, keďže mám v Šaštíne rodinu, veľmi dobre poznám atmosféru týchto pútí. Tento sviatok je pre našu rodinu veľkou udalosťou a hoci vždy absolvujeme skoro všetok „duchovný program" a človek má možnosť načerpať mnoho milostí, je tam aj veľa takého typického rodinného zhonu (varenie, pečenie, upratovanie, návštevy....) a púťového folklóru. Tento rok to bolo iné, aspoň pre mňa, a bolo to „iné" tým dobrým smerom ;o)
Chcela by som veľmi poďakovať všetkým našim ofm, ktorí to zorganizovali a vydali sa s nami na cestu ;o) Pán nech Vám odplatí, milí bratia ! a dúfam, že o rok vyrážame tiež ;o)))))

Výlet do Marianky-1.4.2006

 

Ani oko nevidelo ani ucho nepočulo, aký krásny deň mal pripravený pre nás Pán...
Bola sobota 1.apríla - deň bláznovstiev a výmyslov a my sme na jeden takýto výmysel naleteli :o).
Stretli sme na Patrónke a našim cieľom bolo doputovať do Marianky. Vzhľadom na to, že brat Félix uzavrel až tri stávky voči svojej nevere vo vysokú účasť, tak si nás hneď spočítal. Skutočnosť ho veľmi sklamala, lebo všetky tri stávky prehral. Mal smolu, že sa nás stretlo viac ako šesť a zároveň menej ako štyridsať. Dokonca františkánska mládež bola obnovená a posilnená o nové tváre, ktoré sme doteraz nemali možnosť poznať. A s takouto požehnanou účasťou sme mohli zahájiť naše putovanie :o).
Popri Železnej Studienke sme zamierili na Kačín. Slniečko krásne svietilo a bolo nenormálne teplo. Bundy a hrubé svetre sme začali zhadzovať už po prvej pol hodine. Františkánska družina sa tak nejako prirodzene rozdelila na niekoľko podskupiniek, no tieto išli vždy v tesnom závese za sebou. Témy, ktoré sa celou púťou niesli boli rôzneho druhu a rôznej nálady :o). Nezasvätení účastníci františkánskej mládeže sa mali možnosť dozvedieť, aké možnosti nám ponúka naša GIFRA a v prípade záujmu vedia, že dvere do nej majú dokorán otvorené :o).
V rámci putovania sa nám do cesty priplietli aj rôzne zvieratká. Najmladší účastníci sa predbiehali v počítaní nájdených žabiek a v najpomalšom prípade boli vyzvaní aj na naháňanie hadaJ. Našťastie sme žiadne nebezpečné hady nestretli, ale všetci sme s radosťou obdivovali opaľujúceho sa slepúcha. Príroda sa ešte celkom neprebudila z dlhého zimného spánku (dokonca sme mali možnosť ešte poslednej guľovačky), no bolo v nej cítiť len teraz začínajúcu sa jar. Pani fotografka, asi aj preto o to s väčšou chuťou zachytávala každý prebúdzajúci sa život.
Prišiel čas obedu. Hladné brušká sme trošku zasýtili na lavičkách na Kačíne. Po krátkom oddychu sa družina opäť pohla vpred. Počas tohto putovania nás čakalo zastavenie, kde sme sa spoločne pomodlili modlitbu Anjel Pána.
Podľa vopred plánovaného :o) družina doputovala do cieľa tesne pred svätou omšou, ktorá začala o 14,00hod. Svätú omšu celebroval páter Gracián za účasti pátra Františka. Nechýbali im ani miništranti, na ktorých bola radosť pozerať, keďže najmladší z nich nemali moc skúsenosti s touto službou. O hudobnú animáciu sme sa postarali my všetci zúčastnení :o).
Po svätej omši sa rozdelili čítania pre jednotlivé zastavenia krížovej cesty medzi mladých a pobrali sme sa na „bolestnú cestu" na Kalváriu. V tichosti a rozjímaní, každý so svojim úmyslom. Obohatení o radosť z Kristovej obety, LÁSKY a spásy sme sa pomaly pobrali z pútnického mariánskeho miesta, späť do centra diania - františkánskeho kláštora, kde nás čakali pripravené opečené párky a premietanie biblického filmu Jeremiáš.


 

Gifra BRÁNA (17.7.-23.7.2006):

Kopec vyvesených plagátov, pozývanie od priateľov, rozhodovanie: "ísť či neísť?", posielanie prihlášok, hystéria pri balení a neschopnosť žiť pri zistení, že toho plyšáka už nikam nenapchám a rôzne iné faktory vyústili až do 17. júla, kedy sa okolo 100 mladých, krásnych, veselých ľudí zišlo na lúke v objatí lesa za dedinkou Bobrov, aby prežilo krásny týždeň v náručí Boha hľadaním cesty sv. Františka.

Pohľad, ktorý sa nám naskytol hneď po príchode nás mnohých prinútil začať rozmýšľať o tom, že tie plagáty a bratia františkáni to možno predsa mysleli vážne a my tu budeme týždeň v stanoch bez teplej vody, bez sprchy (alebo s takou, čo je fajný kus od našich stanov a v teplej sa umyjú maximálne traja:) ), bez internetu, telky, mobilu a splachovacieho záchoda hľadať čosi nové. Objavovať chudobu. Chudobu, ktorá nie je závislá, ktorá sa rozdáva a obetuje. Chudobu, ktorá je bohatá...

Program bol aj napriek myšlienke zriekania veľmi bohatý. Z filmu "Brat slnko, sestra Luna" sme sa dozvedeli čo-to o živote sv. Františka a sv. Kláry, čo bolo naozaj veľmi zaujímavé (aj keď, priznajme si, že búchanie hláv o lavicu so zatvorenými očami nebolo gesto z čistej kajúcnosti:) ). Rozobrali sme tiež tému Eucharistie ako živého chleba a živej krvi, živej obety - živého Ježiša Krista. Zamýšľali sme sa nad Františkovým chválospevom stvorenstva a hľadali Božie stopy v prírode na krásnej túre k Babej hore. Prežili sme úžasný Deň zmierenia s kajúcou pobožnosťou o rukách, ktoré majú vedieť pohladiť, rozdávať, udržiavať v jednote. Mohli sme sa tiež radovať z letných Vianoc a vychutnávať si štedrú večeru z ešusu a poobdivovať krásu a duchovnosť :) živého Betlehemu, ktorý pre nás pripravili naši duchovní vodcovia a tiež sa vybrať do Egypta za sv. rodinou. A občas sme sa aj vybláznili na scénkach, ktoré mali vždy hlbokú pointu. Vrcholom každého dňa sa stalo slávenie Eucharistie.

Jednoducho povedané: "..Duch Svätý prosto vial kadiaľ chcel..." A my sme boli šťastní v spoločenstve, ktoré nás obopínalo zo všetkých strán a vedelo sa jašiť a šantiť a byť vážne a duchovné...prosto: "...ak sa milujeme navzájom Boh je v nás..."

ĎAKUJEM PÁNOVI ZA TEN NÁDHERNÝ TÝŽDEŇ!!!

Gifra CESTA:

20-FR-ČÍ-ME-07-20-28.7.2007

V tomto hesle sa niesla tohtoročná púť mladých ľudí, ktorí sa rozhodli vo svojom živote nasledovať príklad sv. Františka z Assisi a sv. Kláry. 20. júla nás vlaky, autobusy a iné dopravné prostriedky z rôznych kútov Slovenska priviezli do Trenčína. Naše kroky smerovali do Piaristického gymnázia Jozefa Braneckého, kde nás už čakali naši milí animátori - bratia františkáni, minoriti, školské sestry, a aj kapucíni mali jedného zástupcu. Zvítali sme sa so všetkými známymi i neznámymi tvárami, začali sme nadväzovať nové priateľstvá. Každý z nás pri prezentácii potvrdil svoju účasť a dobrovoľne nasilu odovzdal mobilný telefón do škatule na týždenný pobyt v mikroténovom sáčku. Pre nietkorých jedincov bola síce rozlúčka s výdobytkami modernej technológie ťažká, ale aj tento sebazápor prieniesol chutné ovocie. Mohli sme zažívať pokoj a slobodu a budovať lepšie telefonické spojenie s Bohom. Všetci sme sa ocitli pod zástavou Gifry - Gioventú Francescana - Františkánska mládež, toto spoločenstvo sa stalo na týždeň našou druhou rodinou.
V tento úvodný deň nás po chutnej večeri čakala prvá zastávka nášho putovania - Skalka nad Váhom, kde sme navštívili zrúcaninu benediktínskeho kláštora a dozvedeli sa zaujímavé veci zo života sv. Svorada a Benedikta, ktorí tu na prelome 10. a 11. storočia žili ako pustovníci. Naučili sme sa, že každý z nás aj v dnešnej hektickej dobe môže byť pustovníkom, ak sa dokáže stíšiť, zotrvať v modlitbe a pracovať. Na tomto krásnom mieste sme sa rozdelili do skupiniek, spoločnými silami sme vytvorili ich názvy podľa prvých nasledovníkov sv. Františka a udalostí z ich života. Svoje umelecké cítenie, sme mohli využiť pri výrobe vlajky, ktorou sa každá skupina prezentovala. Keďže už slnko pomaly zapadlo, bol čas vrátiť sa späť do gymnázia, kde sme deň zakončili večernou modlitbou. Potom nás čakali už len naše karimatky so spacákmi a spánok.
Po skorom budíčku, rannej modlitbe a raňajkách sa začalo skutočné putovanie. V prvom dni sa účastníci Brány (tí, ktorí boli na Gifre prvýkrát) oboznámili so životom a myšlienkami sv. Františka a pokročilejší kráčali po ceste Františkovho obrátenia. Snažili sme sa spolu s Františom pomaly krok po kroku prísť bližšie k Bohu. Cesta bola v tento deň pre nás mnohých náročná, vystupovali sme na vrch Machnáč, a však oplatilo sa, Boh nám opäť odplatil naše úsilie krásnou sv. omšou v náručí prírody a nezabudnuteľným pohľadom na Trenčín uprostred zelených kopcov. Dlhá cesta nás zaviedla do Starého Hrozenkova, kde sme strávili noc v kultúrnom dome. No predtým, než sme zaľahli do spacákov si každá skupina pripravila krátku scénku zo života sv. Františka.
Nasledujúci deň nás čakala ďalšia časť našej púte, išli sme cez hory i doly. Tento deň sme sa zaoberali Chválospevom stvorenia, ktorý František zložil v bolestiach pred svojou smrťou. Aj nás boleli kolená, členky, otlaky, učili sme sa však spolu s Františkom túto bolesť znášať a tešiť sa zo stromov, kvetov, či štebotu vtákov. Naskytovali sa nám nádherné pohľady, či už na okolitú prírodu alebo modré nebo. Snažili sme sa objaviť kúsok nás v matke prírode, či už v tvrdohlavosti kameňa, v pokore zeme alebo hanblivosti malého kvietku. Po namáhavej ceste sme dorazili do Březovej, po večeri sme predviedli scénky, ktoré znázorňovali živly, slnko, vodu, vietor,... a starší si pripravili k jednotlivým živlom symboly, ktoré priniesli pred Božiu tvár spolu s prosbami a ďakovaním, že nám ich pre nás Otec stvoril.
Tretí deň sa niesol v znamení Greccia, kde František z lásky k Božiemu dieťaťu vytvoril prvé jasličky, a odpovede na Božie volanie. Účastníci Cesty sa zamýšľali nad svojím povolaním, snažili sa hľadať Boží hlas v situáciách každodenného života. Tí, ktorí boli na Gifre prvýkrát, sa snažili podľa príkladu Františka vytvoriť vo svojich srdciach pohodlné jasličky pre malého Ježiša. V tento deň sme si pripomínali aj putovanie Márie a Jozefa do Betleheme, hľadali sme súvislosti ich putovania s tým naším a uvažovali sme o smere našej životnej cesty. Po pár hodinách sme dorazili do Hluku, kde sme boli ubytovaní v pastoračnom centre. Keďže tento deň bol sviatočný, priam vianočný, nemohla v miestnom kostole chýbať vianočná svätá omša, na ktorej sme spolu s našimi českými bratmi a sestrami spievali koledy. Každý deň budú vraj Vianoce, kiež by to tak bolo, aby každý deň bol pre nás výnimočný, sviatočný. Len zovšednieť nám nedaj Bože... Vianoce by sa nezaobišli bez Betlehemu, aj my sme jeden mali, dokonca živý, ovečky békali, traja králi hľadali žiarivú hviezdu, Jozef s Máriou sa tešili z narodenia Ježiša, anjeli spievali a dokonca nás aj obdarovali drobnými darčekmi. Bolo krásne prežiť radostné vianočné sviatky cez horúci letný deň..
Ani sme sa nenazdali a pred nami bol štvrtý deň nášho putovania s prívlastkom deň pokánia, v ktorom sme mohli vyskúšať v praxi františkánsku kajúcnosť. Kráčali sme v tichu lesnými cestami spytujúc si svedomie. Mali sme možnosť pristúpiť k sviatosti zmierenia, vyznať svoje hriechy a zakúsiť uzdravujúci dotyk nášho nebeského Otca, ktorý chce liečiť naše rany. Pomaly sa blížil cieľ našej cesty, hory sa vzďaľovali, no predsa z nich zostali jasné obrazy v našich srdciach. Ocitli sme sa v Uherskom Hradišti, kde práve prebiehal filmový festival, opäť sme sa stali súčasťou mestskej civilizácie. Nechceli sme rýchlo utiecť, chceli sme, aby ľudia na nás nezabudli, rozhodli sme sa svedčiť o Ježišovi, a tak sme v centre vytiahli gitary, naladili hlasy, nasadili úsmev a spustili pár piesní z nášho repertoáru. Boli sme radi, pretože niektorí ľudia sa pri nás pristavili, chvíľu počúvali a tešili sa spolu s nami. Vydali sme sa na cestu ďalej, už len pár kilometrov nás delilo od vytúženého cieľa. Bol to krásny pohľad, keď sme v diaľke zbadali veže Velehradskej baziliky, práve on nám dodával silu do posledných krokov. Po príchode do Velehradu, sme mali svätú omšu priamo v obrovskej majestátnej bazilike, kde si človek uvedomil svoju malosť, že sme ako drobné zrnká piesku na púšti, no Pán Boh nás aj tak drží všetkých vo svojej veľkej dlani. Cez omšu sme boli poznačení na čelo písmenom Tau v úkone kajúcnosti. Touto omšou sme Bohu poďakovali za všetko, čo sme prežili v predchádzajúcich dňoch.
Na Velehrade sme strávili ďalšie štyri nádherné dni, z ktorých sa každý niesol v inom duchu. Snažili sme sa vybudovať si hlbší vzťah k Božiemu slovu, prosili sme v modlitbách o to aj našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda, vďaka ktorým aj dnes môžeme čerpať sily z tohto slovného duchovného pokrmu. Na sv. omši sme sa presvedčili, že je ťažké rozumieť evanjeliu v cudzích jazykoch, preto by sme si mali viac uvedomovať ten obrovský dar, že môžeme Božie slovo čítať v našom rodnom jazyku. Počas noci bola adorácia, každý z nás mal možnosť sedieť pri nohách nášho Otca, prezradiť mu všetky starosti, radosti, vďaky, chvály, či len sa ticho naňho usmievať.
Jeden z dní bol deň bratstva, učili sme sa byť navzájom bratmi a sestrami, tvoriť jednu veľkú rodinu, v ktorej strede je Boh. Spoločne sme športovali, slávili omšu, radovali sa, či tancovali na diskotéke. Aj cez všetky tieto veci sme mohli upevniť naše vzťahy.
Prišiel posledný misijný deň, chceli sme sa s tým, čo sme načerpali podeliť s ostatnými. V rámci tohto dňa sme sa mohli naučiť vyrábať ikony, sviečky, kľúčenky, ružence či zdobiť servítkami rámčeky na obrazy. Všetky tieto výrobky sme potom v Uhorskom Hradišti predávali za dobrovoľné príspevky, ktoré putovali na misie do Afriky. So svojimi zážitkami zo skutočných misií v Keňi sa s nami podelili dvaja mladí slovenskí dobrovoľníci. Táto prednáška v nás vzbudila tiež záujem byť misionármi, aj keď len v svojich rodinách, školách, zamestnaniach a spoločenstvách. Zadarmo sme dostali, zadarmo dávajme lásku tam, kde jej niet.
28. júla sa končí naša púť, no ďalšia, oveľa dôležitejšia len začína. Obohatení Božím dotykom, krásnymi zážitkami, novými priateľstvami odchádzame do našich domovov. Aj tam máme možnosť tešiť sa zo živých stromov okolo nás - ľudí. Na lesných cestách sme sa nejeden raz potkli o kameň, nič iné nás nečaká v každodennom živote. Budeme musieť balansovať na prekážkach a preskakovať potoky smútku. Chceme však veriť Bohu, že s ním raz prídeme do víťazného konca. Teraz nám zostáva len ďakovať za všetko, čo v týchto dňoch pre nás Pán urobil a prosiť ho, aby sme spolu so sv. Františkom, sv. Klárou, sv. Cyrilom a Metodom dokázali kráčať po tejto ceste nábožnosti.

Gifra-Cesta 24-30.7.2006



 Keď sme dostali prihlášky na Gifru - Cestu, bola som veľmi šťastná. Začala som si baliť postupne všetky potrebné veci, ktoré som si chcela zobrať. Ako prvú som mala zbalenú mp3ku, a mobil. Tieto veci som musela na moje veľké sklamanie vybaliť. Tak som zbalila aspoň veľa teplých vecí, aby som tam nepomrzla.
A tak som sa teda dočkala prvého dňa Gifry - Cesty . Ráno som bola ako na ihlách, bola som tak zdravo nervózna, veď som išla práve spoznávať nových ľudí, a mne schopnosť prirodzene sa zaraďovať do kolektívu veľmi chýba aj „vďaka „ mojej pesimistickej, niekedy až depresívnej povahe. Moje obavy však boli - ako vždy - úplne zbytočne. Pri čakaní na vlak to bolo ešte také nemastné - neslané, ale vo vlaku sa to už pomaličky rozbiehalo, takže keď sa pripojili aj východňári, zábave a smiechu už nič nestálo v ceste. :o)

Po príchode sme boli , teda aspoň ja, mierne v šoku. Vedela som, že budeme bývať v stanoch, a že budeme mať prírodné záchody, ale že to bude až tak „drsné", to som naozaj nečakala... Po ubytovaní sme sa všetci stretli v kruhu, aby sme si vypočuli kto je v akej skupinke, aký je denný program, a čo je vlastne témou tohtoročnej letnej Gifry - Cesty. Téma bola CHUDOBA, a aj to bol dôvod, prečo sme veškerú modernú techniku mali nechať doma...
Zo začiatku sa ťažko zvykalo, že na otázku „Koľko je hodín?" sme dostali odpoveď „Veľa".
Počas nasledujúcich dní sme rána začínali nádherným budíčkom - zvoncom, ktorý sme mali na konci všetci veľmi radi. Mne dokonca istý čas po návrate domov chýbal ten nádherný zvuk kravského zvonca. Hoci neviem, či to bol kravský zvonec. :o)
V skupinkách sme čítali Sväté Písmo, hovorili sme o veciach, ktoré sme sa dočítali, vytvárali sme (alebo sme sa aspoň snažili) vtipné programy, ktoré sme prezentovali večer pri spoločnom programe, ktorý nasledoval po večeri. Samozrejme, že sme mali aj voľný čas, počas ktorého väčšina z nás spala. Ja som však výnimka, a tak som rozoberala životne dôležité témy v mojom živote so Stankou. Najčastejšie sme kecali o vzťahoch, minulosti, prítomnosti, budúcnosti, viere, mojom stratení sa Bohu, slzách, a o živote všeobecne... Veľmi mi to pomohlo, hoci si myslím, že Stanka by aj inak trávila ten voľný čas. Vážim si, že ho prežila práve so mnou, a práve takto.
Večer bol vždy nejaký vtipný program, ale jeden bol taký „vážnejší". Počas dňa sme mali v skupinkách absolvovať určitú trať, počas ktorej sme plnili rôzne úlohy. Pomocou splnených úloh sme dostali každý iné súradnice, ktoré určovali miesto, na ktorom sa nachádzala nejaká dobrota. Každá skupinka našla niečo iné - horčicu, chlieb, kečup, špekačky, nápoje a to najdôležitejšie na koniec( našla to práve moja skupinka, ak sa nemýlim) - sladkosti!!! Jeden večer sme si vyšli na krížovú cestu. Aspoň myslím, že to bola klasická krížová cesta. Čo si moja hlava zábudlivá spomína, malo to všetko súvisieť s Chudobou. Dúfam, že tu nepíšem úplne blafy....

No a prišiel ten hádam najsmutnejší deň - posledný deň na Gifre - Ceste. Raňajky boli podľa mňa akési smutné, všetci mĺkvi, rozospatí.... Po raňajkách sa išiel každý pobaliť. V mojom prípade to nebolo veľmi zložité - všetky veci boli nepoužiteľne špinavé, a tak bolo jedno, či je niečo pokrčené, alebo nie, a či je to na spodku ruksaku, alebo na vrchu... Len papierové veci som dala do zvláštneho vrecka, aby neboli pokrčené. Nastal obed, rozlúčka s našimi vynikajúcimi pani kuchárkami, ktoré nám po celý čas vždy navarili chutné jedlo v dostatočnom množstve :o). Lúčenie, spev v autobuse, čakanie na „oravskú strelu", presun oravskou strelou, ktorá išla akosi veľmi rýchlo, na to, že sme chceli ísť tak veľmi pomaly. Rýchlik do Bratislavy nemeškal, do Košíc tiež odchádzali načas. Na moje veľké sklamanie. :o) Vo vlaku to moje emócie nevydržali. Počas uplynulých dní som prežila veľmi veľa, a pravdupovediac, tušila som, že to nemôže skončiť inak, ako slzami. A tak sa aj stalo. Pod vplyvom udalostí, som sa prosto a jednoducho rozplakala. A priznávam, že som sa za to veľmi hanbila, ale to už zachádzam asi do veľmi veľkej hĺbky mojej duše. Plakala som a plakala, tak veľmi, že som si ani nevšimla, že sme už v Piešťanoch(týmto pozdravujem sestru Filipu a všetkých obyvateľov tak krásneho mesta ako sú Piešťany). Ani som sa nenazdala, a už ma dav, ktorý sa medzičasom zmenšil, unášal von z vlaku. Bolo mi naozaj veľmi smutno ( opäť by to dokázala posúdiť Stanka, a ľudia, ktorí sedeli so mnou v kupé a všimli si moje slzy veľké ako hrach :o).

A tak sa skončila Gifra - Cesta. Alebo sa len začala? Na túto otázku nech si odpovie každý sám za seba... Som vďačná za jedno( možno to nebude práve jedno, ale snaha sa cení, nie?) nášmu drahému Ockovi, že nám umožnil vo svojej nekonečnej múdrosti stretnúť a spoznať nových ľudí, odhaliť opäť ďalší kúsok duše, podeliť sa aj o nič, ukázať, že teraz je ten správny čas.... Ďakovať Pánu za všetko, čo pre nás robí, hoci je to niekedy veľmi veľmi ťažké, bojovať proti samému sebe, samej sebe a verte, že viem, o čom hovorím...

Tak nech sa nám všetkým darí napĺňať posolstvo Kristovej lásky!!! Radosť Rozdávaním Rastie!!! :o)

Fotoalbumy:

Kontakt na nás:

Gifra

... tento je priamo na Gifru ...

GIFRA
Františkánska 2,
811 01 Bratislava 1

č. účtu: 2654520151/1100
e-mail: gifra@frantiskani.sk




 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok